У Вінницю за перемогою!
Вирушили 19 березня 2 учениці 9 класу Вилянської загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів Колісник Ольга та Заведія Марина.
Мова йде про V обласний історико – краєзнавчий конкурс «Вінниччина: славетні і визначні сторінки минулого» на базі ВДПУ ім. М. Коцюбинського.
Дівчатка, вже майже випускниці, а в мріях – студентки, із задоволенням пройшли таке цікаве випробування, отримали масу задоволення, емоцій і вражень і, безперечно, досвіду.
Рідна хата, сім'я... Дороге і любе серцю село, де ти народився, виріс, прожив свої найкращі роки. Наше село Вила має свою неповторну історію, яка маленьким струмком, беручи початок з глибини віків, плавно і впевнено тече аж до сьогоднішнього часу. І ми вирішили заявити про себе.
Колісник Ольга презентувала свою творчу роботу «Зваба і краса сільських кутків» в номінації «Народні традиції та легенди рідного краю», в якій грунтовно висвітлила походження назв кутків села, таких як Млинівка, Замашинка, Безодня, Підмети, описала вилянські легенди, лякалки для дітей, а також систематизувала таблицю вживання вилянських діалектів, якими і до сьогодні користується більшість вилян. Поетичною канвою роботи була поезія Надії Подкопаєвої, щиро закоханої у рідне село. Колісник Ольга отримала грамоту учасника конкурсу.
Творча робота Заведії Марини потрапила в номінацію «Мікроісторія рідного краю». На захисті Марина чітко і науково подала відому інформацію про приходського священника Хрисанфа Кондацького, який мав парафію у с. Вила Томашпільські приблизно з 1848 до 1900 року, а також ознайомила з основами роботи з метричними книгами і сповідальними відомостями. Саме її робота «Велика історія маленької церкви» зайняла 2 місце в цій номінації конкурсу.
Дуже приємно, що є діти, які замислюються над історією рідного краю, працюють над популяризацією краєзнавчих досліджень. Це нелегка праця, години опитувань старожилів, польові дослідження, робота в архівних фондах області, а далі – систематизація даних.
Поки що такі дослідження – це крапля в морі. Але це початок. Це поштовх. З таких невеличких сіл, як наше , складається мапа України. З великих і малих, відомих і не дуже. І нехай наше село не увійшло в історію визначними подіями, видатними історичними постатями, які змінили світ, але воно рідне для нас, для інших жителів, воно унікальне, життя в ньому насичене. Ми пишаємося тим, що ми виляни! І наше завдання – зробити нашу історію відомою!
Наталія Сауляк, вчитель історії Вилянської школи