Правила
для учасників освітнього процесу
під час дистанційного навчання
в контексті використання цифрових інструментів
Для педагогічних працівників
- Забезпечити захищену та надійну шкільну мережу, а для цього потрібно використовувати послуги офіційного інтернет-провайдера.
- Під час дистанційного навчання вчителі та учні використовують особисті домашні пристрої, які зазвичай не охоплюються мережевим захистом. У такому випадку вчителям та батькам учнів варто перевірити офіційність та надійність свого інтернет-провайдера, щоб оцінити можливі ризики. Якщо провайдер неофіційний — посилити захист за допомогою програмного забезпечення
- Використовувати програмне забезпечення для фільтрації та моніторингу безпеки пристроїв;
- Встановлювати політику в межах школи, що регулює, де і як можуть використовувати технології різні учасники освітнього процесу, а також порядок реагування на інциденти, пов’язані з безпекою дітей, зокрема, у цифровому середовищі;
- Організовувати для учнів навчання з питань онлайнової безпеки;
- забезпечувати достатній рівень підготовки всіх співробітників, а також регулярне підвищення їхньої кваліфікації;
- Створити можливості для обліку та реєстрації інцидентів, пов’язаних з онлайновою безпекою, щоб сформувати цілісне уявлення про наявні в гімназії проблеми та тенденції, що вимагають уваги;
- Взяти до уваги потенційний вплив інтернету та онлайнових технологій на навчання та психіку учнів.
- Переконайтеся в тому, що всі пристрої надійно захищені та на них встановлено пароль. Учителі настільки ж вразливі перед кібератаками, шкідливими програмами, вірусами та зламами, як і всі інші.
- Блокуйте пристрої, завершуйте сеанс і виходьте з облікового запису, коли не використовуєте їх (наприклад, якщо виходите з кімнати або класу);
- Встановіть антивірусне програмне забезпечення і регулярно їх оновлюйте.
- Дотримуйтеся визначеної закладом освіти політики щодо використання мобільних технологій та інших електронних пристроїв. Важливо, щоб при використанні пристроїв ви подавали учням приклад правильної поведінки.
- Пам’ятайте про власну онлайн-репутацію та цифровий слід, який залишаєте, про те, що ваші слова та дії в інтернеті можуть вплинути як на вашу власну репутацію, так і на репутацію закладу освіти.
- Розповідайте дітям про важливість онлайнової репутації й про те, як правильно її формувати.
- Для будь-яких контактів між співробітниками гімназії та учнями або батьками завжди необхідно використовувати шкільну електронну пошту.
- На час проведення відеоконференцій або занять у віддаленому режимі, установити чіткі приписи, що бажано підготувати місце для віддаленого заняття та подбати про тих, хто перебуває поруч.
- Між приватним та професійним життям учителів завжди має бути чітка межа, зокрема, й у цифровому середовищі.
Для батьків
-
- Щойно діти починають користуватися технологіями дистанційного навчання, обговоріть та виробіть разом з ними набір загальних правил, які повинні визначати, коли їм дозволено користуватися Інтернетом і яким чином, а також скільки часу їм можна проводити перед екраном.
- Діти не повинні отримувати доступу до шкідливого або неприйнятного контенту через ваше домашнє технічне обладнання.
- На час проведення відеоконференцій або занять у віддаленому режимі, установити чіткі приписи, що бажано підготувати місце для віддаленого заняття та подбати про тих, хто перебуває поруч.
- Насамперед спілкуйтеся зі своїми дітьми, цікавтеся, що вони люблять переглядати в інтернеті, спробуйте організувати спільно з ними будь-яку онлайнову діяльність.
- Визначте, які технології, пристрої та послуги використовуються у вас вдома.
- Встановіть на всіх пристроях брандмауер та антивірусну програму. Поміркуйте над тим, чи будуть корисними та чи підходять для вашої родини програми фільтрації, блокування або відстеження. Розгляньте можливість використання контент-фільтрів, що досить часто називаються системами батьківського контролю, і безпечних пошукових систем або обмежень доступу, щоб фільтрувати контент, який діти можуть переглядати в інтернеті.
- У колі родини домовтеся про умови використання інтернету й особистих пристроїв, приділяючи особливу увагу питанням конфіденційності, вікової відповідності змісту сайтів, додатків та ігор, булінгу, кількості проведеного перед екраном часу та небезпеки з боку незнайомців.
- Поясніть дітям, що перш ніж публікувати світлини або відео в мережі, слід отримати згоду людей, які там зображені. Пам’ятайте про недоторканність приватного життя вашої дитини!
- Поясніть дітям, що не можна повідомляти свої паролі доступу друзям або братам і сестрам. Звертайте їхню увагу на те, коли і де вони повідомляють свою персональну інформацію – наприклад, навчайте, що в загальнодоступному профілі краще використовувати деперсоніфіковані зображення як фотографії профілю і вказувати мінімум персональної інформації, такої як вік, школа та місце проживання.
- Зверніть увагу на вік «цифрової згоди». Вік «цифрової згоди» зазвичай варіюється в межах 13–16 років. На багатьох вебсайтах, призначених для дітей молодшого віку, потрібна згода батьків для реєстрації нового користувача.
- Дізнайтеся, як повідомити про проблему на платформах, якими користуються ваші діти, і як видалити профіль або змінити зазначену в ньому інформацію.
- Розкажіть про важливість персональної інформації. Поясніть дітям, що їм слід ділитися тільки тією інформацією, яку, на вашу і на їхню думку, дозволено побачити стороннім. Їм не слід ділитися інформацією, що дозволяє встановити їхню особистість або особистість інших. Нагадайте дітям, що в них є онлайн репутація, за якою необхідно стежити, а після того, як контент опубліковано, його може бути складно змінити або скорегувати.
- Порадьте своїм дітям не викладати власні фото та відео або фото та відео друзів, на яких є елементи, що легко піддаються ідентифікації, наприклад, таблички з назвами вулиць, автомобільні номери або назва школи на толстовках тощо.
- Створіть для дітей можливість обговорювати будь-які труднощі та проблеми, з якими вони мають справу в цифровому середовищі (і в реальному житті).
- Звертайте увагу на те, якою інформацією про своїх дітей ви ділитеся в соціальних мережах і в Інтернеті загалом, зокрема, це стосується особистих історій про дітей або їхніх світлин.
- Пам’ятайте про недоторканність приватного життя вашої дитини – як в даний момент часу, так і в перспективі.
- Перш ніж публікувати світлини дітей в мережі, слід отримати згоду.
Для учнів
- Приділяйте особливу увагу питанням конфіденційності, вікової відповідності змісту сайтів, додатків та ігор, булінгу, кількості проведеного перед екраном часу та небезпеки з боку незнайомців.
- Перш ніж публікувати світлини або відео в мережі, слід отримати згоду людей, які там зображені.
- В загальнодоступному профілі краще використовувати деперсоніфіковані зображення як фотографії профілю і вказувати мінімум персональної інформації, такої як вік, школа та місце проживання.
- Не слід ділитися інформацією, що дозволяє встановити вашу особистість або особистість інших.
- Пам’ятайте, що у вас є онлайн-репутація, за якою необхідно стежити, а після того, як контент опубліковано, його може бути складно змінити або скорегувати.
- Пам’ятайте про ризики, пов’язані з використанням камер та опублікуванням контенту.
- Щоб працювати під час дистанційного навчання на платформі Google Meet, зробіть такі кроки:
КРОК 1 Перейти за посиланням на офіційний сайт програми конференцій: https://meet.google.com
КРОК 2 Натиснути "Нова зустріч". Після цього можна розпочати конференцію відразу або у визначений час
КРОК 3 "Почати зустріч". Кнопки в нижній частині екрану відповідають за відповідні функцій !!!
КРОК 4 Щоб додати людей до конференції, потрібно переслати їм запрошувальне посилання. Не пересилайте посилання стороннім людям!
Фахівці Департаменту кіберполіції наголошують, що недотримання типових правил безпечного використання онлайн-платформ може призводити до несанкціонованого втручання в освітній процес як зловмисників, так і членів підконтрольних країні-агресору хакерських угрупувань.
Однак відповідні фахівці готові реагувати на інциденти, пов’язані з несанкціонованим втручанням у інформаційно-комунікаційні системи та мережі закладів освіти. Для цього необхідно звернутися за телефоном «гарячої лінії» 0 800 505 170
.